Strateji | Konular | Kitaplar

Cihada karşı 200 milyon dolarlık ortak mücadele

Türkiye ve ABD'nin ortak girişimi ile dünyanın dört bir yanındaki cihatçı ideolojiye karşı ortak mücadale yürütmek için 200 milyon dolarlık bir fon kuruluyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Amerikalı mevkidaşı John Kerry, dün New York'ta düzenlenen Küresel Terörizmle Mücadele Forumu'nda yaptıkları ortak basın toplantısında "Topluma Entegrasyon ve Direnç Küresel Fonu" adlı projeyi duyurdu.
Milliyet'in haberine göre fon; Somali, Yemen ve Pakistan gibi farklı ülkelerde cihatçı düşünceye yatkın kişilerin şiddete başvurmamaları için ikna edilmesi ve cihatçıların kadrolaşmalarını engellemek için kullanılacak.
İlk katkı ABD'den

Toplantıda fonun nasıl toplanacağına yönelik planlar kamuoyuna açıklandı. Buna göre, 2014'ün ortasında faaliyete geçmesi beklenen fon kapsamında hükümet kurumları ve hükümet dışı organizasyonlar, yerel kuruluşlara aktardıkları belirli bir bütçe ile terörist gruplara yakın olan kişilerin saptanması ve ikna edilmesi için projelerin oluşturulmasına ön ayak olacak. İlk etapta ABD'nin yapacağı 2 ila 3 milyon dolar arasındaki bir katkı ile çalışmalar başlatılacak. Ardından Türkiye'nin yanı sıra Kanada, Katar, Danimarka, Avrupa Birliği ve bazı özel bağışçılar da katkıda bulunacak.
Gençler eğitilecek

ABD'li yetkililer fonun 10 yıl içinde 200 milyon dolara ulaşmasını bekliyor. Projeye aktarılan bütçe, terörist gruplara katılma potansiyeli taşıyan gençlerin eğitilmesi, yeni okul programlarına hoşgörü ve problem çözme kabiliyetlerinin eklenmesi, aşırı ve şiddet içeren ideolojilerin tehlikelerini anlatan internet siteleri ve sosyal ağların kurulmasına da aktarılacak.

Avrupa Birliği'nin yanı sıra 29 ülkenin de üyesi olduğu Küresel Terörizmle Mücadele Forumu, Türkiye ve ABD'nin liderliğinde kurulmuştu.

* * *

Not: bu bir itiraf mı yoksa bir proje mi? Geçmişte de benzer fonlar kurulmuş olabilir mi? Bu fonların desteği ile çeşitli ideolojiler filizlendirilmiş olabilir mi? Yalnız kurancılık, ateistcilik, hadis inkarcılığı, tasavvuf düşmanlığı gibi mesela.. Ha bir de bu fon u kim yönetecek?

Konular